Silový tréning 1.časť

Dve slová, ktoré už absolútne neberiem len ako voľno časovú aktivitu, ale nevyhnutné minimum pre kvalitný život. Ide o samostatnú hygienu pre telo a myseľ. To je dôvod prečo najradšej trénujem sám. Kvôli sústredeniu buď doma alebo v prírode.

Prirodzenosť

K jednoduchým princípom a cvikom, ku ktorým som sa nakoniec dopracoval, viedla dlhá okľuka. Veril som dlho rôznym hlúpostiam a ľuďom, ktorí dosiahli  „úspech“ vďaka chémii a drogám – v dnešnej dobe už bežných vecí, ktoré som vo svojej naivite nechcel prijať ako fakt. Veriť, že tí, ktorí sa prezentujú ako naturálni (bez použitia podporných látok – dopingu) nimi aj skutočne sú, je už naivné. Aj keď ma táto oblasť  absolútne nezaujíma,  musel som ju spomenúť nakoľko zasahuje už všade a so zdravím nemá nič spoločné.

Jednoduchosť

V princípe sa chcem každým jedným tréningom posunúť o malý kúsok ďalej. Zlepšiť sa a dať telu impulz, aby sa adaptovalo na zvýšenú mieru záťaže. Námaha, s ktorou pracujem sa nazýva intenzita a práve ona vytvára zásadný stimul k adaptácii. Pravdou je, že intenzita nie je príliš príjemná.K tréningu využívam nástroje – cviky. Cviky volím len základné, zväčša vlastnou váhou a ktorými dokážem kedykoľvek precvičiť celé telo.

Delia sa na ťahové (zhyby, horizontálne príťahy), tlakové (kliky a ich varianty) a cviky na nohy (variácie drepov). Okrem hrazdy poprípade gymnastických kruhov je potrebná len pevná zem.

Vybavenie je tak minimálne a možnosti sú obrovské.

Existuje však nepreberné množstvo cvikov a človek si musí vybrať také, aby mu vyhovovali a spĺňali určité kritéria náročnosti.

Nechcem zachádzať do detailov ani mechanizmov na pozadí. Určite však stojí za to si zapamätať pár pojmov, okolo ktorých sa celý silový tréning točí a ktoré mi veľmi pomohli.

  • Hypertrofia (zväčšenie objemu bunky, tkaniva )
  • Intenzita (sila, napätie, úsilie s ktorým pracujem, ideálne 80% z maxima) Opakovania/záťaž
  • Objem  (počet vykonaných sérií za tréning, 10-20 sérií za týždeň) Série
  • Frekvencia ( manažment objemu/sérií vykonaných za týždeň) Početnosť tréningov
  • Progresívne preťaženie (postupné zvyšovanie záťaže/opakovaní/náročnosti cvikov)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *